reklama

5 tipov ako zvýšiť výkon vášho PC - časť 2.

V minulej časti sme sa rozprávali väčšinou o software-ovom riešení pomalého PC. Nie však vždy pomôže odinštalovanie programu alebo preinštalovanie operačného systému. V takomto prípade musíme siahnuť po hardware-ovom riešení a vylepšovaní tzv. súčiastok v počítači.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

5 tipov ako zvýšiť výkon vášho PC – časť 2.

 Našli ste softwarové riešenia pre Váš problém a stále pretrváva? Možno bude potrebný zásah do vnútra počítača. Ako všetci vieme, keď kúpite nový stroj, o týždeň je už starý a samozrejme je možnosť upgradovania. Vieme ale zistiť kedy je naozaj potrebný upgrade a kedy je to iba vec neustáleho posunu vpred, kde človek nevyužije potenciál počítača?

 Upgrade počítača je samozrejmá vec a každý človek, ktorý kupuje nový stroj by mal počítať s tým, že bude skôr či neskôr niečo dokupovať. Či už bude potrebovať nový procesor, grafickú kartu alebo zdroj, si podrobnejšie rozpíšeme v nasledujúcich riadkoch.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1.) Lepší procesor: Procesor, inak nazývaný aj mozog počítača je jednou z najdôležitejších súčastí počítača. Spracováva všetky vstupné požiadavky a ich riešenia odosiela naspäť na výstup. Pokiaľ Vám počítač nestíha spracovávať vaše požiadavky (internetové prehliadanie, otváranie súborov, písanie,...) je možnosť že procesor nestíha spracovávať všetky úkony. Existuje viac riešení, jedným z nich je výmena procesora za výkonnejší, alebo znížiť záťaž na procesor tým, že budeme jednotlivé úkony robiť postupne a nie naraz. Pri výmene procesora musíme brať do úvahy jeho veľkosť, rozloženie pinov a výrobcu. Najznámejší výrobcovia procesorov sú AMD a INTEL. Ako pri všetkom aj tu existujú skupiny prívržencov INTELU a aj AMD a každý z nich Vám dá príklady prečo sa rozhodnúť práve pre ich obľúbenú značku. Vo všeobecnosti treba brať ohľad na to že AMD procesory síce viac hrejú ale ponúknu za menej peňazí viac muziky. Pričom pracovné teploty INTELU sú nižšie avšak cenovo je položený niekde inde. Pokiaľ meníte procesor nezabudnite si zistiť tzv. socket na matičnej doske (vyhradený priestor, kde procesor inštalujete) aby Vám sedel. Takisto netreba zabúdať na vhodné chladenie, ktoré je síce vo väčšine prípadov súčasťou balenia avšak skúsenejším užívateľom nemusí vyhovovať. Účinné chladenie predlžuje životnosť komponentov. Porovnanie procesorov nájdete na http://cpuboss.com/ .

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

2.) Grafická karta: Ďalšou dôležitou súčasťou počítača je grafická karta. Je to čip, ktorý zabezpečuje to, že všetky jednotky a nuly vidíme v grafickom prostredí na monitore. Výkon grafickej karty závisí od jej zamerania (integrovaná, herná, profesionálna). Integrované grafické karty sa väčšinou nachádzajú v procesore a dokážu zabezpečiť výkon, potrebný na bežné procesy a úkony ako sú napríklad kancelárske programy, internetové prehliadanie, prehrávanie videa (HD, Full HD) ale dokáže zvládnuť aj jednoduché grafické úpravy. Integrované grafické karty sú súčasťou väčšiny počítačov. Herné grafické karty naopak zabezpečia výkon, ktorý dokážu zvládnuť vyššie uvedené procesy, avšak svojim výkonom sú zamerané hlavne na spracovanie a vykreslenie grafiky v hrách. Najznámejší výrobcovia nVidia a AMD, ktorí zabezpečujú herné grafické karty už niekoľko rokov sú vynikajúcim príkladom toho, ako majú vyzerať súčiastky stavané na obrovský výkon v hrách. Profesionálne grafické karty sú tvorené s vysokým výkonom, ktorý sa ale nevyužíva na hry. Profesionálne grafické karty majú jadrá riešené tak, aby zaručovali spoluprácu s programami, ktoré ich vedia využiť. Väčšina programov dokáže spolupracovať aj so slabšou radou profesionálnej karty lepšie ako s najvyššou radou hernej. Práve preto si treba uvedomiť na čo chcem grafickú kartu využívať a až následne riešiť výmenu. Výkon grafických kariet si môžete skontrolovať na webe http://gpuboss.com/ .

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3.) SSD disk: SSD (Solid State Drive) disky sú nástupcovia dnešných HDD (HardDisk Drive) a z vlastnej skúsenosti môžem povedať že naozaj úspešným. SSD disky dosahujú niekoľkonásobné rýchlosti čítania aj zapisovania údajov a takisto majú zredukovanú poruchovosť, pretože neobsahujú žiadne mechanické súčiastky. Fungujú na princípe USB kľúča, v ktorom je čip, ktorý funguje ako úložisko súborov. Okrem toho konkurujú klasickým diskom aj nižšou spotrebou. Nevýhoda SSD diskov je stále ich cena, ktorá aj keď klesá je stále dosť vysoká v pomere kapacita/cena. Ako hlavný zápor SSD diskov by som udal to, že lacnejšie varianty nemajú vyrovnávaciu pamäť a preto pokiaľ SSD disk stratí nečakane zdroj signálu (elektrickú energiu), chvíľku trvá kým sa obnoví do pôvodného štádia (načíta systém, ovládače, pripojenie siete). Pokiaľ zvažujete investovať do počítača nejaké peniaze, určite by som zvážil kúpu SSD disku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4.) Zdroj: Všetko v počítači je napájané zo siete. Avšak nič v počítači nefunguje na plné sieťové napätie. Preto je toto napätie redukované a delené zdrojom, ktorý rozvádza energiu do všetkých komponentov. Najväčší problém pri výbere zdroja je to, aby zvládol ,,vyživiť" komponenty ale zároveň nemal zbytočne veľký nevyužitý výkon. Preto pri výbere zdroja je vhodné navštíviť stránku, kde si vypočítate aký zdroj potrebujete napríklad: http://www.coolermaster.outervision.com/ . Pri výbere zdroja nezabudnite na jeho účinnosť, čím väčšia účinnosť, tým menší výkon potrebujete aby Vám potiahol komponenty. 

5.) Matičná doska: Procesor, RAM, Grafická karta... To všetko sú komponenty, ktoré potrebujete a bez ktorých by ste sa nevedeli zaobísť. Ale kde ich zapojiť? Na túto otázku Vám odpoviem dvomi slovami, do matičnej dosky. Matičná doska je niečo ako kostra pre človeka. Všetko je na nej pripevnené a napájané. Výber matičnej dosky nie je žiadna veda a v podstate jej výmenu treba riešiť iba pokiaľ sa pokazí, alebo Vám nevyhovuje počet tzv. slotov (miesta kde sa zapájajú komponenty). Každá doska má svoju kompatibilitu a podporu istých komponentov. Pokiaľ RAM pamäte fungujú na frekvencii 2400MHz a doska podporuje maximálnu frekvenciu 1600MHz, pamäte budú fungovať iba na frekvencii dosky a zbytočne zaplatíte za výkonné RAM, ktoré Vám aj tak nevytiahnu očakávaný výkon. Dosku treba vyberať aj s prihliadnutím na procesor, aby Vám pasoval do vyššie spomenutého socketu.

 Všetky komponenty samozrejme súvisia a preto by sa mali meniť s rezervou. Aby Vám procesor nebrzdil výkon grafickej karty, aby Vám RAM pamäte nebrzdili výkon celého stroja. Aby Vám matičná doska nebrzdila výkon RAM pamätí. Takisto si treba uvedomiť že všetko sa musí dobre chladiť, aby nedochádzalo k prehrievaniu a možnému zničeniu komponentov. Preto zvážte aj kúpu vhodnej skrine a ventilátorov.

Andrej Majer

Andrej Majer

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Moje meno je Andrej a pracujem vo firme Gigacomputer ako predajca na predajni. Medzi moje záľuby patrí hranie PC hier, futbal, sem tam zbehnem do fitness centra. Zaujímam sa o novinky vo svete výpočtovej techniky. Veľmi rád Vám budem prezentovať novinky vo svete IT z pohľadu odborného predajcu a poradcu pre zákazníkov. Budem rád za každý príspevok do diskusie, či už bude pozitívny alebo negatívny. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu