5 tipov ako zvýšiť výkon vášho PC – časť 1.

Autor: Andrej Majer | 23.4.2015 o 8:48 | (upravené 23.4.2015 o 10:07) Karma článku: 4,59 | Prečítané:  1621x

    Každý z Vás určite pozná ten pocit, keď chce pracovať na počítači a namiesto práce sa iba nervuje, prečo ten počítač nefunguje, ide pomaly. Každý problém má riešenie a je iba na Vás, ktoré zvolíte. Môžete kúpiť nový počítač, investovať do starého, alebo ho odniesť do servisu nech sa na to pozrú odborníci. Existujú ale veci, ktoré dokážete aj sami doma a vo väčšine prípadov to naozaj pomôže.

5 tipov ako zvýšiť výkon vášho PC – časť 1.

     Čo sa týka výkonu počítača, veľa používateľov si sťažuje aj na operačný systém, ktorý sa im zdá byť pomalý a tak nevyhovujúci. V dnešnej dobe internetu je potrebné taktiež dbať na to, ktoré programy získané z internetu sa majú nainštalovať a ktoré nie. Dokonca aj pri inštalovaní oficiálneho softvéru sa môže nainštalovať softvér, ktorý nebudete potrebovať a stane sa otravným. V tomto prípade treba dávať pozor, ktoré polia v jednotlivých krokoch inštalácie sú zaškrtnuté. Pokiaľ nie je problémom len softvér, ale do hry sa zapája aj skutočne slabý výkon hardvéru, je možnosť uvažovať o zakúpení výkonnejších komponentov do vášho PC.

1.) Čistý operačný systém: Pre zachovanie nominálneho výkonu je dôležité udržiavať operačný systém v “čistote”. K tomuto vám pomôže freeware (program na stiahnutie a používanie zdarma) s názvom CCleaner. Je to výkonná aplikácia, ktorá vám pomôže odstrániť nepotrebné súbory, ktoré môžu zbytočne zaťažovať váš počítač. Tento program umožní operačnému systému Windows bežať rýchlejšie, zväčší efektívnosť a uvoľní aj miesto na disku. Program si môžete zdarma stiahnuť z domovskej stránky www.piriform.com/CCLEANER

2.) Odinštalujte nepotrebný softvér: Nepotrebný softvér rôzneho druhu môže značne pohltiť výkon, ktorý potrebujete na vykonávanie svojej práce s počítačom. Je to spôsobené tým, že rôzny nepotrebný softvér beží na pozadí operačného systému tak, že o tom ani nemusíte vedieť. Otvorte si svoj Ovládací panel v systéme, ďalej kliknite na položku “Pridať alebo odstrániť programy” a odstránte programy, ktoré nepožívate a v budúcnosti ani nebudete používať.

3.) Zakážke programy pri štarte: Programy spúšťané pri štarte  majú značný vplyv na zapnutie počítača a spustenie operačného systému tak, aby sa dalo na ňom pohodlne pracovať. Zakázať spustenie zbytočných, nepotrebných, či dokonca škodlivých programov je možné taktiež pomocou odporúčaného softvéru z bodu 1, ktorým je CCleaner.

4.) Odstráňte škodlivý softvér: Škodlivý softvér, označovaný ako malware, môže spôsobovať závažné straty výkonu vášho počítača. Patria sem napríklad vírusy, trójske kone, spyware a adware. Malware sa v dnešnej dobe šíri a do počítača dostáva prostredníctvom internetu. Riešením, ako sa malwaru zbaviť, je použiť jeden z dostupných anti-malwarových softvérov, ako je napríklad softvér Ad-Aware, ktorý si môžete stiahnuť zdarma z domovskej stránky softvéru www.lavasoft.com

5.) Zvýšte kapacitu operačnej pamäte: Dostatočná kapacita operačnej pamäte (RAM) je dôležitá pri behu viacerých programov súčasne a taktiež pri hraní počítačových hier. Viac operačnej pamäte znamená menej času na spracovanie údajov, t.j. komunikáciu s pevným diskom, kde sa v konečnom dôsledku zvýši výkon. Pri tomto kroku sa poraďte so svojim predajcom, pretože konkrétne zariadenia vyžadujú konkrétne typy operačných pamätí.

    Verím, že vám poskytnuté tipy pomôžu pri každodennej práci na vašom počítači. Ďalších 5 tipov na zrýchlenie poskytnem v ďalšom vydaní.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza. Veríme, že ju vyrieši so cťou.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.


Už ste čítali?